Festést tervezel a lakásodban? 5+1 hiba amit mindenképp kerülj el a szín kiválasztásakor!
A felújítási munkálatok közül a festés viszonylag könnyen elvégezhető, azonban a nagy rutinnal rendelkező szobafestőket is számtalan meglepetés érheti. A festés végeredményét nagyon sok tényező befolyásolja, ennek megfelelően pedig a hibázás lehetősége is igen nagy. És ugye Te sem szeretnél olyan otthonban lakni, ahol folyton azon agyalsz, hogy „ezt bizony elkerülhettem volna”. Az alábbiakban a szobafestéssel kapcsolatos leggyakoribb hibákat vettük számba. Ezekre mindenképpen figyelj oda akár te végzed el a munkát, akár egy szobafestőt bízol meg vele.
1. A szín kiválasztásához idő kell
Lehet, hogy van kedvenc színed, vagy árnyalatod, de ne dönts elhamarkodottan! Ha színt keresel, akkor a festékboltból vigyél haza minél több mintát! A sablonokat tedd fel a falra és vizsgáld meg különböző fényviszonyok között is! A legtöbb festék sötétebbé válik a falra kenve, a fényes festékek viszont jobban világítanak. Ezért a színárnyalatokat érdemes megnézni a nap minden szakában, néhány napig hagyd érvényesülni őket. Amelyik a legjobban mutat napsütésben, borús időben és lámpafényben, az legyen a végső választás. Ne feledd: a döntéshez sokszor napok kellenek, szánd rá a megfelelő időt! Ha esetleg gyorsan döntenél, előfordulhat, hogy nem a megfelelő, évekig szívesen nézett festéket választod ki.
2. Figyelmen kívül hagyod a hatást
A színektől alapvetően nem szabad félni, szinte minden megengedett, azonban van pár általános szabály. Az alapvetően kicsi helyiségekhez célszerű fehér vagy valamilyen világos, pasztell színt választani, hiszen ezzel optikailag növelhető a tér. A téglalap alakú szobák is nyújthatóak, ennek titka pedig az, hogy az egymással szemben lévő, kisebb falakat fested világosra. Ugyancsak a világos árnyalatokhoz nyúlj akkor is, ha egy-egy falrészletet, vagy csak egy falat akarsz kiemelni. A meleg színek a tágasság érzetét kölcsönzik a lakásnak, ezért szokták ezeket a nappaliban, ebédlőben használni. A hideg színek hatása megnyugtató, ezért a dolgozó, lakásiroda vagy hálószoba ideális színe.
3. Nem veszed figyelembe a bútorok színét
Ha festésre adod a fejed, akkor mindenképpen legyen az egész helyiségre kiterjedő terved! Tudd, hogy milyen bútorok lesznek a lakásban és milyen színben. Általánosságban elmondható, hogy a fal színéhez passzoló bútort sokkal nehezebb találni, mint a bútor színéhez illő festéket.
4. Milyen legyen: matt vagy fényes?
Mindkét lehetőség mellett szólnak érvek, azonban a hibalehetőségeket is érdemes észben tartanod. A fal hibáit érdemes figyelembe venni a festék kiválasztásakor. Amennyiben sok a hiba, akkor nem ajánlott a fényes felület, hiszen az kiemeli a fogyatékosságokat, azonban az is igaz, hogy a fényes rétegű festékeket könnyebb tisztítani, mint a mattot. Ha szobafestővel végezteted a munkát, akkor ezek a hibák többnyire nem okoznak gondot, hiszen glett anyaggal sok minden kijavítható.
5. Trendi? Inkább ne!
A dekorációs és színdivatok évről évre változnak, így könnyen belátható, hogy csak úgy tudod tartani a lépést, ha évente hajlandó vagy a legfrissebb trend szerint alakítani a lakáson. Ha hosszabb távra tervezel, akkor inkább az legyen a fontos, hogy a színek és a formák között jól érezd magad! Inkább a berendezéssel, és a te ízléseddel harmonizáljon a fal színe, mint az aktuális trendekkel.
6. Ne maradjon ki az ellenőrzés!
Ha festékboltban keverteted ki a festéket, mindenképpen ellenőrizd a végeredményt, hiszen érhetnek meglepetések. Nincsen annál kellemetlenebb, ha az előre eltervezettnél sötétebb, vagy éppen világosabb árnyalatot kapsz, mert esetleg egy kiegészítő színt elfelejtettek beletenni a keverékbe. De tudod! A végső színt akkor látod, amikor a falfelületen meg is szárad a felvitt festékréteg!
A fenti hibák elkerülésében nagy segítségünkre lehet egy szobafestő szakember!
Cimkék
Hibaelhárítás Karbantartás Praktika Trend Újdonság Ács, Tetőfedő Ajtó, Ablak, nyílászáró szerelés Árnyékolástechnika Aszfaltozás Asztalos Bádogos Belsőpítész, Lakberendező Burkoló Duguláselhárítás Energetikai tanúsítvány Épület automatika Felújítás Festés, mázolás, tapétázás Fűtésszerelés Gázszerelés Generálkivitelezés Gipszkarton szerelés Hűtőgép szerelés Kerítés építés Klíma szerelés, tisztítás Kőműves Lakásfelújítás Napelem, Napkollektor Parkettázás Riasztó szerelés Szigetelés Takarítás Térkövezés Tervezés Tetőfestés, tetőmosás Villanyszerelés VízszerelésKeresés
Legfrissebbek
Lemezes tetőfedés: a modern design és gondozásmentes megoldások sikereLakásfelújítás a költségkereten belül
Kihívások: Lakásfelújítás Budapesten
Cikkajánló
Hogyan fesd ki otthonodat saját magad, avagy szobafestés kezdőknek – 3. rész
2019-09-16 1. Mit tegyünk, hogy ne festékezzünk össze mindent?Szobafestés közben elkerülhetetlen a festék lecsöppenése, főleg ha nem vagyunk szakképzett szobafestő mesterek...Tovább
Festés, mázolás, tapétázás